Twice as expensive, three times as good

Nine Thousand Dollars Better

Shortly after I finished college, I worked part-time at a high-end audio store. This was no Best Buy; it was an audiophile’s dream, filled with some of the finest home audio equipment available.

They had two demo rooms, the shelves filled with entry-level and mid-range speakers, CD players, and amplifiers. It was all good gear, but it was nothing compared to what they kept in “The High End Room.” This wondrous space had a separate lock on the glass door.  Glass, of course, so you could peer in and lust after the unobtainable.

Everything in the room was top-of-the-line, from the $40,000 speakers (with huge slabs of granite on the sides) down to the $10,000 speaker cables. Yep, ten large for just the cables from the amplifier to the speakers. (In their defense, these were no ordinary wires. They were about an inch in diameter and had a large box in the middle with all sorts of top-secret electronics, which presumably gave the electrons a Swedish massage as they passed through).

Because we frequently moved speakers around, one of the pins on the cables broke. While it was out for repairs, we switched to the next model down (which sold for a measly $1,200).

When the repaired cables were returned, they tasked me with hooking them back up.  It was a slow day, so they let me listen for awhile, comparing the two cables to see if I could hear a difference.

After enjoying some truly fantastic recordings, I came back to the front of the store. John, one of the salesman, eagerly asked, “So? What did you think?”

“Her voice was a tiny bit clearer and more realistic.  I think they sounded better, but I’m not sure they sounded nine-thousand-dollars-better.

John just shrugged and said, “Better is better.”

Finding the Sweet Spot

When money’s no object, and it doesn’t matter whether you spend $1,500 or $10,000 on a pair of speaker cables (stop laughing, please), then yes, better is better.

But what about for the rest of us?  We have to draw the line somewhere, right? I’ve been pondering this for awhile now, and I’ve come to a few realizations:

First, “Best” is a fallacy. There’s always going to be something better.  There is no such thing as attaining perfection.

Second, the closer you get to the mythical “Best,” the more expensive something becomes.

Third, and most importantly, it’s an exponential relationship. The tiniest of incremental improvements will cost increasingly more and more as you get closer to the top.

The reverse is true, too.  If you start from total junk, it takes very little money to move up by a significant margin.

So it seems the sweet spot is somewhere in the middle — a few steps above “crap,” but a few steps below “perfection.” I think that spot lands at about twice as expensive and three times as good.

Good Food

How you apply this whole philosophy really depends on how you define “good.”  It can be applied to just about any purchase, but let’s consider it in the context of food (this is a food blog, after all).

Taste is probably the highest priority in defining “good.” Many people stop there.

There are many other criteria to consider:  Healthfulness (more nutritious! organic! whole grain!), environmental impact (locally-sourced! grass-fed!), ethics (fair-trade! family farms! humane treatment of animals and workers!), and so on and so forth.

For example, let’s say I can get a pound of tomatoes at a big grocery store for $2.  They’re not organic, they’ve been trucked halfway across the country, and frankly, they’re pretty darn bland. But what if I go to the farmers’ market, and find a pound of tomatoes that taste delightful (I know this because they gave me a sample), are pesticide-free, are grown locally,  and come from a small family farm. If those tomatoes cost $4/pound, would you buy them? I sure would! Yes, they’re twice as expensive, but according to my values, they’re at least three times as good — maybe more.

This is all relative. Everyone’s starting point will be different, based on budget, expectations, and a personal sense of what something is “worth.” Ultimately, it’s about value: No matter where you start on the curve, once you go beyond twice as expensive, three times as good, you will experience diminishing returns.

So next time you’re at the market (or any store, really), consider this philosophy when looking at the options available to you and the prices beside them.  If your budget allows, try to find something that’s twice as expensive but three times as good. You’ll be glad you did.

, ,

Leave a Reply

22 Comments on "Twice as expensive, three times as good"

Notify of
avatar

Sort by:   newest | oldest | most voted
Barnmaven
Guest
When you are a single mother receiving no child support and there is typically about $5.00 (on a good week) left in your bank account at the end of the paycheck, you don’t get to choose three times better/twice as expensive. You buy the non-organic, cheaper produce that’s more environmentally costly so that you have the money to buy the organic milk and the free-run cow. You have to make choices. Pesticides or hormones? Chemicals in the soil or antibiotics? I have to fee this stuff to my kids on a very tight budget. Its not as easy as “three times as good/twice as expensive.” I would love to see something that is helpful to people like me. Something that speaks to people on a really tight budget who still have to feed the same number of people on the same amount of money and who want to make the… Read more »
Canadian Doomer
Guest

Barnmaven, do you have direct access to farmers in your area? I have found that forming a relationship with a farmer can open up incredible avenues when it comes to food. I glean organic “seconds” from a nearby farm, drying and canning everything I can get hold of, and often the price is “Take it and use it so it doesn’t go to waste.” At least around here, farmers have a glut of food during harvest and are happy to share the wealth.

I also called around until I found a granary that would sell me 50 pound bags of oats, barley and whole wheat. The price was incredibly good and we’ll be eating well (baked barley is cheap, healthy, delicious and easy!) all winter.

It IS possible. 🙂

Bonnie
Guest

I used to go with the cheapest. No more. I’m willing to pay more for something that was grown close by and taste wonderful.

LiztheChef
Guest

I am now spending twice as much on produce as I used to before I hit 2 Farmers Markets every week. I’m OK with that as we eat less meat in general (cha-ching) and smaller portions mean less money and losing weight.

Kris @Krazy_Kris
Guest

LOVE THIS POST! Love the conversation around values, choices, and limitations.

Laura Bashar
Contributor

Inexpensive does not equal cheap or unhealthy. I find great produce at smaller markets and they are a fraction of the prices found at the big chains, whether you shop at Albertsons or Whole Foods. It just takes a little more time to find these places. I stretch my dollar to feed my family of five every week. It is very possible to do if you are committed to the challenge.

Veggie Val
Guest

I really loved this post, Andrew. I get the analogy of expensive speakers, but, having eaten vegetarian and been a gardener for 20+ years, I can attest to the price gap in healthy food and “processed crap” becoming smaller (not that all veg food is healthy – don’t go there). May I also suggest to @Barnmaven, Emily Levenson’s helpful blog Project:Food Budget. Of course, cooking and growing the raw ingredients really “amps” up quality to quantity ratio, too!

Nimisha Ambati
Contributor

Loved this post and how you got to the point. My in laws are visiting from India and they are deal seekers. Cheaper things are more appealing to them. I took my mother in law to the farmer’s market and even though she enjoyed all of the fruits and vegetables, she didn’t value them because she knew they. The same cherries that tasted phenomenal to me tasted bland to her. Though the cheaper (and pesticide-full) cherries tasted sweeter to her. Values.

Dan @ Casual Kitchen
Guest

Yeah, I would jump in and make the case that Andrew is supporting Barmaven’s case exactly: that hilariously overpriced food, just like hilariously overpriced speaker cables, are not worth it.

What this post says is that you should draw your OWN curve of value and price, and don’t worry so much about the products far up on the curve that are three times (or ten times, or a hundred times) more expensive. You aren’t missing anything by not buying them.

PS: Andrew, it would have been nice to have done a “blind listening test” on those cables, wouldn’t it? I’ve done blind taste tests with wine and come up with hysterical results… especially from the people who claim to have sophisticated palates but who end up preferring the cheaper wines. 🙂

Dan @ Casual Kitchen

Kimberly
Guest

@Barnmaven, another resource you might want to check out is “100 Days of Real Food.” Lisa, the blogger, fed her family of 4 healthy, fresh, real, unprocessed foods for 100 days on a food stamp budget. http://www.100daysofrealfood.com/

Dana
Guest

Agreed … whether shopping for produce or shoes, it’s a cost benefit analysis, and you gotta pay attention to your priorities and what makes something “three times as good”. 🙂

Lau@CorridorKitchen
Guest

I just have to say, I love love LOVE your chart! I wanna steal it and hang it on my fridge.

wpDiscuz